Bilişim

Bilişim: 

31) Bilgi özgürleşecek!

Sansür ve engelleme en sonra başvurulacak önlemlerdir. Sosyal medya üzerinden açıkça suça teşvik etmedikçe kullanıcılar ürettiklerinden dolayı suçlanmayacaktır. İnternet kanununda düzenlemeler yapılarak muğlak ifadeler yüzünden vatandaşlarımızın ceza alması engellenecektir.

32) Yazılım üretimi güçlendirilecek!

Yerli yazılım sanayinin gelişmesini sağlayacağız. Gerektiği koşullarda uluslararası kuruluşlarla işbirliğine gidecek, yazılım ihracatını destekleyecek ve Sanayi 4.0 uygulamalarına katkı sağlayacak şekilde ülkemiz sanayisinin uluslararası rekabette güçlenmesini amaçlayacağız.

33) Kişisel verileriniz güvende olacak!

Bu yönde gerekli girişimler yapılarak varolan düzenlemeler vatandaşı gerçekten korur şekilde yeniden ele alınacaktır. Veri toplama konusunda kurumlar ve özel şirketlere şeffaflık baskısı yapılacaktır.

34) Kamu şeffaf olacak!

Her alanda şeffaflık ilkemiz çerçevesinde Kamu verilerini halka ve araştırmaya açarak kamuda şeffaflık dönemine geçeceğiz. 

35) Kamuda özgür yazılım dönemi başlayacak!

Kamuda özgür yazılımın yaygınlaştırılması ile hem tasarruf sağlanacak, hem daha güvenli olacak, hem de yerli inisiyatiflerin payını yükselteceğiz.

36) Nefret söylemi son bulacak!

Sosyal medya üstünde yalan haber, ayrıştırıcı ve nefret söylemlerini kısa sürede takip edecek bir adalet mekanizması oluşturacağız.