2017 Türkiye’de muhalefet için güçlü bir yıl olarak başladı. Referandumda muhalif kesimler çok iyi bir sınav verdi. Farklı kesimler olarak detaylara takılmadık. “Gerçek bir vatanseverlik” ve “hakiki bir vicdan” ortak paydasında birleştik. Tek adam rejiminin türlü fitne çabalarına karşı hiç bir muhalif grup tuzağa düşmedi. Neticesinde Referandum’da tek adama “Hayır” oyları “Evet” oylarından fazla çıktı. Tek adam rejimi ise sonuçları hiçe sayarak kazandığını ilan etti. Oysa ki “Evet” veren bir çok vatandaşımız bile Hayır’ın kazandığını biliyordu. Bu güzel ülkenin ortak vicdanı tek adama açıkça “Hayır” demişti. Kısa süre sonra Türk demokrasi tarihine geçen bu haksızlık ve yaşanan zulme karşı Sn. Kemal Kılıçdaroğlu liderliğinde Adalet yürüyüşü başladı. Tüm muhalif kesimler referandumda olduğu gibi detaylara takılmayarak “Adalet” paydasında birleşti. Böylece 2017’nin ilk yarısında muhalifler ikinci kez “vicdan” temelinde buluşuyordu.

Bizler bu süreçte Sn. Kılıçdaroğlu ile 3 kez toplantı gerçekleştirdik. Her toplantımızda, detaylarda farklı fikirlerimiz olsa da, Adalet yürüyüşü başta olmak üzere bu milletin geleceğine dair her faaliyeti koşulsuz ve önyargısız destekleyeceğimizi açıkça ifade ettik.

“Adalet” için yürüdünüz de ne oldu? Diye soranlara bazı gerçekleri hatırlatmak istiyorum. Bu yürüyüş herkesin kendi özel “vicdanında” bir “sorumluluk sınavıydı.”

Bu güzel ülke “tek adam rejiminden” kurtulacaksa bu vicdan sınavını geçen “gerçek vatanseverlerin sorumluluk inancı” ile kurtulacaktır.

Bu kurtuluş sadece bir siyasi partinin sorumluluğu değildir. Tek bir liderin gelip bizi kurtarmasını beklemek şeklinde de gerçekleşmeyecektir.

Bu kurtuluşun 80 milyon kahramanı vardır. Darbelerden uzak, şiddetin her biçimini reddeden, tüm kalbi ile Adalet isteyen, yürüyüşe katılan, Referandum’da Hayır diyen veya Evet demesine rağmen yüreğinde pişmanlık hisseden herkes fedakarlık yapmalıdır. Yani kurtuluş hepimizin kişisel olarak “sorumluluk alması” ile mümkündür.

Kurtuluşun kahramanını aynaya bakarak göreceksiniz. Yani kurtuluş “tek adamda” değil “sende, bende ve ondadır.”

Bizler, 112 bin gönüllümüz, 405 kişilik Kampanya Ekibimiz ve 170 kişilik Kampanya Liderlerimiz ile yakında kamuoyuna yeni açıklamalar yapacağız. Hayır Partisi’nde olduğu gibi bu girişimimizde de önceliklerimiz adalet, güvenlik ve kalkınma olacak. Farklılıklara saygı, temel hak ve özgürlüklerin güçlendirilmesi gibi ilkelerimizi merkeze alacağız. Bu girişimimiz de herhangi bir siyasi partinin adı altında olmayacaktır. Yine adalet ve yine Anadolu yolları diyeceğiz. 27 aylık bir program çerçevesinde 67 şehir, 157 büyük ilçe ve 1.225 köy ziyaretimizi tekrarlayacağız.